Site Overlay

Dovolená na venkově

V současné době, kdy se lidé snaží vracet zpátky k přírodě a jejím kořenům a k věcem, které nám nabízí, se také rozšiřuje tzv. agroturistika. Cestovatelé vyhledávají klidná venkovská místa a tam užívají zaslouženého relaxu, pohody a odpočinku. Ubytování hledají především u místních zemědělců, kteří nabízí buď ubytování přímo u nich na usedlosti, v domácím penzionu nebo možnost přistavení karavanu či stanu na jejich pozemcích. Cestovatelé, kteří vyhledávají venkov nepředpokládají, že budou ubytování v pětihvězdičkových hotelích. Těmto cestovatelům jde především o klid venkova a blízkost přírody.
traktor na farmě
Tím, že se ubytujete u místních zemědělců vaše dovolená teprve začíná.  Stanete se součástí rodiny a hospodářství. V rámci pobytu se můžete podívat, jak se pěstují zemědělské plodiny a obdělává hospodářská půda, určitě vás nemine ani ochutnávka. Nebo se dozvíte něco o chovu dobytka a hospodářských zvířat.
slepice u kohouta
Některé farmy či statky dokonce nabízí ubytovaným hostům i zapojení do každodenního života. Můžete dojit krávy, sbírat vajíčka, odplevelit záhonek nebo dokonce vykydat hnůj. Tady už je na zvážení, jestli se dá pořád říkat „odpočinková dovolená na venkově“. Ale pokud si chcete vyčistit hlavu, při těchto činnostech se vám to zaručeně povede.
pole francouzské levandule
Většina farem či statků vyrábí i svoje domácí produkty. Výrobky například z čerstvého mléka jako jsou jogurty či sýry, bylinkové směsi a čaje, koření, domácí sirupy, marmelády. Můžeme se setkat i s produkty bio kosmetiky jako jsou ručně vyráběná mýdla. Existují i specializované farmy. Patří sem například levandulové farmy, které jsou nejnavštěvovanější, když levandule květe, kozí farmy, včelí farmy nebo dokonce i pštrosí či jelení farmy.
Agroturistika je forma návratu k přírodě a životu na venkově, tak jak jej znali naše babičky a dědečkové. Dnešní děti už pomalu neví ani jak například taková koza vypadá.