Site Overlay

Kniha za vysvědčení

Příběhy o skřítcích muminech – Tove Jansson
Tohle ani zdaleka není nová knížka, popravě je u nás neprávem trochu zapomenutá, ale na severu Evropy se těší oblibě už několikáté generace. Dobrodružství muminka a jeho přátel jsou zcela jasně inspirována autorčiným domovským Finskem i tradiční severskou mytologií, bájemi a pohádkami. Příběhy navíc baví nejen děti, ale i „jejich“ dospělé, protože nejsou vždy prvoplánové, a i když jsou podané laskavým tónem, často v sobě nesou hlubokou moudrost nebo morální poselství.
 chlapeček v knihovně.jpg

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky – Francesca Cavallo, Elena Favilli

Tohle je naopak nová knížka, hit posledních měsíců. I když se na první pohled může zdát, že jde o knihu pohádek, není tomu tak. Místo toho v knížce naleznete osudy sta výjimečných žen napříč obory a historií. Od módní návrhářky Coco Chanel přes vynálezkyni Adu Lovelace, letkyni Amelii Earhart až po Malalu, Michelle Obama nebo Serenu Williams, tento kousek ukáže malým i větším rebelkám, že mohou být, čím si jen zamanou. A v angličtině už vyšel i druhý díl, takže máte i dárek na příští rok. Máte doma kluka? Na trhu je i anglický titul Stories for Boys Who Dare to be Different (volně přeloženo Příběhy kluků, co se nebojí lišit) od Bena Brookse, která kluky seznámí třeba se životem Galiea Galiei, Nelsona Mandely nebo „Harryho Pottera“ Daniela Radcliffa.
holka s knihou.jpg 

Hobit – J. R. R. Tolkien

Filmu z dílny Petera Jacksona se dostalo rozporuplného přijetí, ale kniha ani po více jak sedmdesáti letech neztrácí své kouzlo. Příběhy Bilba Pytlíka ze Dna Pytle, který se jakousi nevysvětlitelnou shodou okolností ocitne na výpravě za dobrodružstvím s partou trpaslíků, jsou protkané magickými tvory, kouzly, nebezpečím i přátelstvím. Prostě ideální čtení na léto pod stan, do bunkru na zahradě, k babičce, na tábor nebo na dlouhé cesty letadlem.