Site Overlay

Zdravá strava nemusí být nutně finančně náročná

Motivace lidí mohou být různé a důvody, proč řešit zdravý životní styl, anebo jej odkládat na neurčito, nejsou rovněž jednoznačné. Lidé mohou být odrazováni finanční náročností i nedostatkem času a chuti ve svém životě něco změnit.
Bohužel však právě tím zásadním argumentem bývají peníze a zároveň mylná představa, že zdravý životní styl znamená nadstandardní výdaje ze své peněženky. Není to tak docela pravda a bývá to právě naopak.
čočková polévka

Máte na výběr – výživné potraviny anebo pochutiny

Stačí jen trocha vůle, ochoty vyhledat ty podstatné informace a stát si za svým rozhodnutím změnit sám sebe. Mnozí mystici a dokonce i sám Ježíš Kristus hlásali, že to nejcennější v našem životě bývá dostupné zdarma. Měli tím na mysli pitnou pramenitou vodu a základní potraviny v původní podobě, tedy většinou plody ovoce a zeleniny, obiloviny, olejniny a luštěniny.
luštěniny a sušené ovoce
Dnes samozřejmě žijeme v jiné době, existují peníze a lidé produkují určité hodnoty a prostřednictvím peněz je směňují, ovšem ona základní myšlenka stále zůstává platná i po staletích. Nejcennější potravinové zdroje totiž bývají nejlevnější a o tento základ bychom se měli opřít. Kdo se někdy alespoň zevrubně věnoval poznatkům z oblasti vegetariánství, makrobiotiky, Tradiční čínské medicíny, dobře si uvědomí, že za stravu utratí mnohem méně, než běžná populace, která se stravuje v restauracích, nakupuje pochutiny a polotovary a využívá nezdravé kulinářské úpravy.
sójové boby a potraviny

Jednoduchá matematika

Stačí k tomu jednoduchá matematika . Základem stravy vegetariánů a příznivců poznatků čínské medicíny jsou obiloviny, luštěniny, zelenina a ovoce ve své přirozené podobě. 1 kg červené loupané čočky zakoupíte v e-shopu za necelých 60 korun a v kombinaci s ostatními luštěninami vás tento hlavní zdroj proteinů a sacharidů měsíčně vyjde na pouhých 300 korun. Můžete si k tomu připočíst obiloviny, tedy např. chléb a pečivo, ovoce a zeleninu, a pokud máte možnost si vypěstovat část úrody na zahradě, ještě ušetříte. Do základních výdajů pochopitelně zahrňte vejce, mléčné výrobky, za studena lisované oleje, ořechy, mandle, mák, koření, sůl atd.
Celý vtip spočívá v tom, že s touto stravou vaše tělo neprahne po pochutinách typu cukrovinek a stimulantů v podobě alkoholu a kofeinu, poněvadž má z vyvážené stravy dostatek živin. Jestliže si všechny položky sečtete a porovnáte je s těmi, co konzumuje běžná veřejnost, zjistíte, že vaše výdaje za jídlo jsou sotva poloviční ve srovnání s tím běžným průměrem.