Site Overlay

Mužný vous, nebo raději hladká tvář

Dospívající chlapci v pubertálním věku se častokrát chovají tak, že slovo „puberťák“ nevyjadřuje ten správný výraz. Někdy jsou zkrátka „na zabití“, hormonální změny vyvolávají kromě mutování i sexuální touhy, a jednou z mnoha typických činností těchto mladíků je snaha, co nejdříve se začít holit. Aby ten vous začal už konečně růst, a chlapecký výraz ve tváři se změnil v co nejvíce mužný.
nizozemský muž

Není kam spěchat

S holením tváře skutečně není kam spěchat, ale vysvětlujte to puberťákovi. Každodenní odstraňování pichlavého strniště není totiž zrovna činností, kterou muži v pokročilém věku milují. Pokud nemusí, tak se rozhodně neholí pravidelně. Dnešní doba je naštěstí k vzhledu mužské tváře velmi tolerantní, žádný chlap nebývá středem pozornosti a posměchu, ať už je jeho tvář zcela hladká, anebo zarostlá dlouhým plnovousem. Společenský bonton zkrátka není tak upjatý, jak tomu bylo na počátku 20. století v době klobouků a mužných knírů.
muž na schodech

Zpomalení stárnutí

Každé holení, ať už elektrickým strojkem, nebo ostrým břitem žiletek, poškozuje pokožku a ta musí být poté patřičně ošetřena vhodným krémem. Vědci, kteří se zabývali stárnutím pokožky, potvrdili, že muži, kteří se holí jen dvakrát nebo třikrát v týdnu, mají mladistvější vzhled tváře. Ta je totiž lépe hydratovaná a lépe chráněna před povětrnostními vlivy. Zároveň odpadají kožní ekzémy, pupínky, a časté bakteriální infekce, které jsou mnohdy problémem u každodenní pravidelné procedury.

Co na to ženy

Ženy se převážně shodují na tom, že jejich partner jim připadá nejvíce sexy právě v době, kdy je čerstvě oholený, a kdy jeho tvář je hladká jak dětský zadeček. Vyniká tím totiž veškerá mimika, gesta a výrazy nabývají pravdivé podoby a nelze je skrýt za plnovous, který bývá často velice klamný. Navíc ženám připadá vous jako pozůstatek zvířecí srsti, považují ji za cosi nepřirozeného. Některým ženám vadí i nadměrné ochlupení a hladká pokožka je pro ně výrazem smyslnosti, touhy po dotecích a objetí.
Příroda to tedy zařídila dosti podivně, muži ve zralém věku nejsou příliš nadšení z pravidelného holení, ženám by takřka nevadilo, kdyby vousy mužům nerostly vůbec, tak snad pouze ti puberťáci se nemohou dočkat, kdy jim konečně začne rašit na bradě první chmýří.