Site Overlay

Divadelní slang

Chodíte rádi do divadla?  Pokud ano, tak možná víte, že i lidé od divadla mají svůj vlastní slang. Některá slova jsou všeobecně známá, některé termíny zná jen člověk, který se pohybuje v prostředí divadla. Pojďme se podívat na některé zajímavé obraty.
 divadelní opona
Řeknout to po našemu
Říká se, že není malých rolí, ale právě toto téma nabízí prostor pro slangové obraty. Které?
Pro malou roli je hned několik naprosto kouzelných a originálních termínů jako například dakly, pes, štěk, pičičanda, čuba, čurda, herec malých rolí je pan nazýván čurdař.
tanec v divadle

Herci, který si spletl text, se říká brepta. Přání úspěchu kolegovu pak zní: „Breptej, potvoro.“ Dále je možné setkat se s cintalem, což je herec, který cintá a cintat je výraz pro zcela jiný text. Ovšem hercům se i daří. Skvělému herci se říká Pán jeviště, skvělé herečce herenda nebo primadona. Ovšem pozor, primadona může být také hanlivé označení pro namyšlenou herečku. Špatnému herci se říká šmírák, špatné herečce šmíranda, špatné divadelní společnosti šmíra a šmíráctví hraní pod úroveň.
O herci, který dobře pochopil roli, se řekne, že na to má čumák a o tom, který má úspěch u publika se zase řekne, že má diváky na háku. Když má herec ponor, znamená to, že svou roli prožívá. Kdo však prožívá naivně mrckuje se, od toho pak mrcek čili herec naivka. Pokud se herec zbořil, neznamená to, že se opil, ale že naprosto vypadl ze své role.
Když někdo odstřelí kolegu, neznamená to, že ho právě zavraždil, ale že přehrál na jevišti partnera, čili strhl pozornost na sebe.
Plnej barák samozřejmě znamená vyprodané divadlo, hadr pak oponu, chlupárna pak označuje vlásenkářskou dílnu. Kasaštyk je komerčně úspěšné představení, libohra pak hra nevalné kvality, která je ovšem oblíbená u obecenstva. Výnosnému představení se říká také rejžovačka. Mistrovskému dílu se pak říká majstrštyk a velké umělecké dílo je pak velkej verk.
 
Jak vidíte, divadelní slang je velmi bohatý a to jsme opravdu jen naznačili pár slůvek.