Site Overlay

Kde se vzalo Lego?

„Dej to dohromady a hrej si dobře!“Znalce ani trochu zasvěcené laiky určitě nepřekvapí, že tato dnes již legendární stavebnice s hromadou plastových kostek vznikla v Dánsku. Ale asi by bylo dobré nejdříve začít s rozklíčováním samotného názvu. Může pocházet buď z dánských slov „leg“ s významem „hrát si“ a „godt“ pro „dobře“, nebo z latiny ve formě „Spojil jsem to.“ či „Dal jsem to dohromady.“ Oboje plní svůj účel.
dílky lega

Od dřeva po plasty

Ole Kirk Christiansen, dánský tesař a truhlář, si na začátku 30. let 20. století založil firmu na výrobu žebříků, žehlicích prken a dřevěných hraček. Postupně se obyčejné hračky vyvíjely v pojízdné a brzy existoval nespočet různých exemplářů náklaďáčků, ale i zvířátek. Godtfred Kirk Christiansen, syn Oleho, mu od svého dětství ve firmě pomáhal a firma se neustále rozvíjela. Vzhledem k tomu, že je firma předávána z otce na syna, nyní ji vlastní právě Kirk.
V polovině 20. století firma pořídila vstřikovací lis na plasty, a to odstartovalo masovou výrobu plastových hraček – nejen kostiček. „Automaticky spojitelné kostky“ ale nebyly původním dánským nápadem. Inspirace přišla od britského vynálezce Hilary Fishera Pagea, který měl patentovanou „Kiddicraftovu samodržící stavební kostku“. Po jeho smrti na tyto kostky Lego koupilo všechna práva. Godtfred, který v této době vedl, přišel na revoluční důkladné balení v barevné obrázkové krabici a s tím byla spojena i originální propagace.
Dvakrát větší Lego Duplo

Změna názvu a rozšíření prodeje

Na začátku 50. let také přišla změna názvu z „Automaticky spojitelné kostky“ na LEGO a počátek 60. let byl ve znamení mezinárodní firmy LEGO s prodeji v Evropě, a dokonce i v Libanonu. V 70. letech se do portfolia přidalo i USA, Kanada a Japonsko. Nyní je LEGO známé po celém světě.

„Modelové sety“ i Legolandy

LEGO jako takové má kromě svých příbuzných odnoží, jako je třeba kupodivu zcela kompatibilní LEGO Duplo pro nejmenší, také nespočet různých tematických balení. Lze jmenovat kupříkladu „Město“, „Hrad“, „Vesmír“, „Piráti“, „VW garáž“, „Hvězdné války“, „Harry Potter“, „Spider-Man“, „Batman“, „Indiana Jones“, „Želvy Ninja“, „Pán prstenů“ a stále by bylo možné pokračovat.
Celosvětovou rozšířenost a oblíbenost podtrhují celovečerní animované filmy a zábavní parky s touto tematikou, tzv. LEGOLANDY. Nachází se v Dánsku, Anglii, Německu a dva jsou v USA.