Site Overlay

Miláčci „při těle“

Domácí mazlíci, hlavně naši čtyřnozí kamarádi psi to mají podobně jako lidé. Nadváha a obezita jim krátí dech, poškozuje srdce a klouby. Čím jsou objemnější a neohrabanější, tím méně mají do pohybu chuť a jen se tak plouží, když nutně musí. A pak tloustnou ještě víc! Postihne je zkrátka tzv. syndrom „tlustého jezevčíka“. Psi jsou častěji než my v obezitě roztomilí. Některým páníčkům bohužel dojde, že je to pro ně dost nebezpečné, až v době, kdy je postihnou závažné zdravotní problémy. Časté jsou v těchto případech záněty kloubů, cukrovka, onemocnění srdce, problémy s dýcháním a s kůží. No jako u nás lidí. Jak se to pozná a co s tím? Také podobně.
 anglický buldok s míčem
Co je příčinou
Ta hlavní příčina je samozřejmě velký příjem potravy a nedostatek pohybu. Někdy je na vině i onemocnění ovlivňující metabolizmus. Metabolismus může ovlivnit také provedení kastrace. Další možností, proč miláček přibírá mohou být deprese. Mohou je jako u nás spustit různé faktory. Zvířátko může například těžce nést, že máme nového člena rodiny. Žárlí na dítě nebo jiného zvířecího mazlíčka. Těžko snáší, že není v roli jediného obletovaného, ve středu pozornosti. Také se může stát, že je mu stýská, když jsou páníčci často mimo domov. Smutky pak zahání jídlem a další problém v podobě obezity je na světě.
 
Jaké jsou hlavní varovné příznaky
–       pohybuje se pomalu a obtížně
–       často rychle dýchá
–       nejdou mu nahmatat žebra a nemá pas
–       hodně pospává
–       bývá často nevrlé, bez nálady na hraní, procházku apod.
 žena se psem u vody
Co dělat?
–       zajistit kvalitní dietní potravu
–       dodržovat množství potravy, nepřidávat žádné pamlsky
–       často venčit, prodloužit procházky
–       více si s nimi hrát
–       kontrolovat hmotnost zvířete
–       seznámit rodinu i přátele, že je miláček na dietě, všichni musí „táhnout za jeden provaz“
–       domluvit se, kdo bude krmit, aby byl přehled, co jí
–       při pochybnostech se vždy poradit s veterinářem
 
Prostě až na malé detaily je tomu jako u nás lidí. Víme, co dělat (informací je dost), ale nejtěžší je to dělat důsledně a trpělivě!