Dělníci v Etiopii vydělávají v textilních továrnách měsíčně tolik, co si my Češi vyděláme za pár hodin práce tady u nás. Na výplatní pásce se Etiopanům většinou objevuje částka, která je v přepočtu rovna necelým šesti set korunám českých. Tyto informace zveřejnila ve své studii newyorská univerzita, která tak upozornila na to, že etiopská vláda stanovila velmi nízké náklady na mzdu proto, aby do země přilákala velké oděvní společnosti, kterým se pak s nízkými mzdovými náklady vyplatí přesunout výrobu právě do této země. Dělníci v Etiopii přitom již nyní šijí pro velké světové značky!
Podle informací zveřejněných prostřednictvím ČTK, a i Dnes je evidentní, že v etiopských šicích dílnách se v současné době vyrábí oděvy značky H&M, Calvin Klein, Tommy Hilfiger a dalších velkých oděvních značek.
Podle studie a dostupných informací je jisté, že výdělky pracovníků v oděvním průmyslu v Etiopii jsou ještě nižší, než jsou výdělky stejně zaměstnaných lidí v okolních zemích, kde se díky levné pracovní síle vyrábí také velká část produkce světových společností.
Práce také upozornila na to, že údaje jsou většinou z velké průmyslové zóny, ve které pracuje v jižní Etiopii až 25 tisíc lidí.
V Bangladéši jsou měsíční mzdy takřka třikrát větší než v Etiopii. Zde měsíční mzda činí v přepočtu na naše koruny přibližně 2200 korun. Keňa je na tom ještě lépe, zde si dělník přinese domů v přepočtu 4800 korun měsíčně a v Číně jsou, i přes to, že je zde stále pro svět levná pracovní síla, mzdy za měsíc přibližně ve výši 7800 korun.
Podle všeho tedy musíme vyvodit závěr, že mladí dělníci naprosto nemůžou z takto nízkých mezd uživit nejen svoji rodinu, ale ani sebe. Existenční minimum je totiž podle agentury AP v této zemi rovno 110 dolarům, což by v přepočtu odpovídalo částce 2500 korun. To znamená, že minimální potřebnou částku pro jednoho vydělají místo za jeden měsíc, za čtyři měsíce. A to mluvíme o částce minimální, kde je částka na vedení důstojného života v této zemi, nevíme přesně.