Plody Mandloně obecné se nazývají mandle. Tyto plody původně pocházejí ze severní Afriky a Asie. Do Evropy se dostali díky Římanům, kteří je přivezli z Řecka. Aktuálně je nejvíc pěstují v Kalifornii a v jihozápadních zemích Evropy. Mandle představují již od nepaměti bohatý zdroj vitamínů. Mají velmi příznivý vliv lidský organismus. Obsahují vysoké procento tuků a jsou bohaté na proteiny, bílkoviny a vlákninu. Mandle obsahují také nenasycené mastné kyseliny, jako zástupce by stála za zmínění kyselina linolová, která je velmi důležitá pro nervovou soustavu. Stačí jíst jednu hrst mandlí denně.
Mandle snižují cholesterol, odvádí odpad z těla, zlepšují výkon mozku a snižují riziko Alzheimerovy choroby. Existuje spousta druhů mandlí, ale obecně se dělí na sladké a hořké. Hořkost mandlí způsobuje vyšší obsah amygdalinu, který je pro tělo ve velkém množství škodlivý. Z toho důvodu najdeme spíše jen ty sladké mandle, které amygdalin neobsahují či jen velmi malé množství. Mandle seženete v podobě celých plodů, loupané, mandle v plátcích, v kouscích či se z mandlí vyrábí i mouka. Spoustu druhů mandlí, včetně uzených, naleznete například na našem webu.
Mandle se konzumují „samotné“, obalené v cukru, karamelu, soli, skořici a tak dále.
Velmi oblíbenou pochoutkou se staly, takzvané, uzené mandle. Jedná se o mandle, které jsou pražené a obalené v uzené kořenící směsi. Takže, v podstatě, jíte ořech, ale díky chuti a vůni si můžete představovat, že jíte klobásku nebo uzené.
Tyto uzené mandle se hodí jak na jakoukoliv příležitost, ať už je to oslava, večerní posezení u televize, ke čtení knih nebo se krásně snoubí se skleničkou vína. Pokud je nechcete jíst samotné, můžete je smíchat s dalšími druhy ořechů, nebo si připravit „sýrový talíř“ a přidat k němu právě tyhle mandle. Skvěle se hodí také nasekané do různých druhů salátů či pomazánek. Zkrátka je jen na Vás, jaký způsob konzumace zvolíte.